Leopold Mandić

Leopold Mandić urodził się 12 V 1866 r. jako dwunaste dziecko chorwackiej rodziny Mandić-Carević w Hercegnovi (ongiś włoskie Castelnuovo), w Jugosławii. W 16 roku życia wstąpił do włoskich kapucynów prowincji weneckiej. 20 IX 1890 r. został wyświęcony na kapłana. Wywodząc się ze zróżnicowanego środowiska wyznaniowego (katolicy, prawosławni, protestanci muzułmanie, Żydzi) nabrał przekonania, że jego powołaniem będzie praca misyjna nad zjednoczeniem rozbitych i skłóconych między sobą słowiańskich, wschodnich chrześcijan. Zamierzeniom stanęły na przeszkodzie względy natury zdrowotnej. Niedomagania fizyczne nie przesądzały jednak o wybitnych walorach duchowych o. Leopolda. Wyróżniał się głębią życia wewnętrznego i przeżyć religijnych. Wśród otoczenia braci zakonnych panowało przekonanie, że posiadał dar kontemPielęgnował w sposób szczególny nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Mawiano, że były to jego dwie wielkie „miłości" w życiu.

Doceniając w pełni te wartości i mając ponadto na uwadze wrodzoną dobroć serca o. Leopolda, jego cierpliwość, wyrozumiałość i takt w podejściu do ludzi, przełożeni nadali właściwy kierunek jego pracy kapłańskiej i zadecydowali: "Ojcze, twoim Wschodem misyjnym będzie konfesjonał". Idąc pokornie za głosem posłuszeństwa stał się o. Leopold "więźniem konfesjonału".Spowiadał po 8 i 12 godzin dziennie w różnych klasztorach, a od roku 1906 do śmierci w kościele kapucynów w Padwie. Posługę jednania ludzi z Bogiem w sakramencie pokuty spełniał z heroicznym oddaniem. Jego wskazówki i rady, pozornie proste i przeciętne, zapadały głęboko do ludzkich serc, dawały do myślenia, budziły niepokój, poruszały sumienia. Do celi-konfesjonału świętego zgłaszali się nieprzerwanie prości ludzie, intelektualiści, arystokraci, profesorowie, studenci, kapłani diecezjalni i zakonni. Pociągała jego wielka kultura, wrodzona wnikliwość, a przede wszystkim świętość jego życia. Przy tym wszystkim święty nigdy nie tracił z oczu wzniosłego celu, który przyświecał mu od młodości: doprowadzenie odłączonych braci orientalnych do jedności katolickiej. Za nich się nieprzerwanie modlił. W tej też intencji heroicznym aktem miłości ofiarował Bogu swe życie.

O. Leopold zmarł dość niespodziewanie w Padwie 30 lipca 1942 r., wysłuchawszy uprzednio spowiedzi 50 księży. Był uważany za świętego za życia, a po śmierci sława jego świętości nabrała rozgłosu daleko poza Włochami. Doznane rozliczne łaski i przypadki cudownych uzdrowień przypisywano jego wstawiennictwu. 34 lata po śmierci, 2 maja 1976 r., papież Paweł VI ogłosił go błogosławionym, oświadczając: "Pełni podziwu winniśmy Bogu dziękować, że dał swojemu Kościołowi tak wyjątkowego szafarza swej łaski w sakramencie pokuty". Kanonizacji błogosławionego Leopolda dokonał Jan Paweł II w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, na zakończenie VI Synodu Biskupów, poświęconego sprawie pokuty i pojednania. Papież ustanowił tym samym św. Leopolda orędownikiem zarówno penitentów, jak i samych spowiedników.

Podczas drugiej wojny światowej klasztor kapucynów uległ zagładzie wskutek nalotu na Padwę 14 V 1944 r. Ostała się jedynie cela-konfesjonał o. Leopolda. Stało się tak, jak święty przepowiedział: "Również i ten kościół i klasztor zostaną trafione, lecz nie ta cela. W niej bowiem okazał Bóg duszom ludzkim tak wiele miłosierdzia, że pozostanie nietknięta, jako widomy znak Jego dobroci".

Tekst: br. Peregryn Malinowski OFMCap

Nasz adres

  • Parafia św. Antoniego - Bracia Mniejsi Kapucyni
  • ul. Orla 11, 78-600 Wałcz
  • tel. +48 67 258 04 22
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 28 1240 3712 1111 0010 6380 1139

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…